Морква - Технології вирощування | 4 Сезони

 
 
 

Морква

Місце в сівозміні

Добрими попередниками під моркву є просапні культури: капуста, цибуля-порей, цибуля, огірок, томати, а також культури суцільного посіву: боби і озима пшениця, під яку вносилися органічні добрива. Не рекомендується вирощувати в перший рік після внесення органічних добрив, після петрушки, буряка, селери і картоплі. На своє місце моркву можна повертати не раніше ніж через 3-4 роки.

Підготовка грунту

Ідеальними грунтами для вирощування моркви є - піщано-глинисті, глинисто-піщані з високим вмістом курній частини, а також з глибоким орним шаром. Важкі грунту та грунту що запливають, не підходять для обробітку моркви, це пов'язано з її повільним зростанням у початковому етапі вегетації. Оптимальна кислотність для грунтів, на яких буде вирощуватися морква, є рН 6,0-6,5. Залягання підгрунтових вод повинно бути в межах 0,8-2,5 м. Не рекомендується проводити вапнування в рік вирощування моркви краще це робити під попередника.

Восени слід провести глибоку оранку з поглибленням. До оранки слід провести дискування, відразу після збирання попередника, на глибину 5-8 см, а після нього поле боронують, щоб не допустити втрати вологи і cпровоціровать проростання бур'янів. Сходи бур'янів знищуються боронуванням або культивацією.

Навесні проводять вирівнювання грунту, боронування і культивацію за допомогою одного агрегату знищуючи сходи насіння, а інші спонукаючи до проростання. Ці заходи слід обмежити, щоб не пересушити грунт.

Посів насіння

Норма висіву насіння залежить від призначення продукції. Для отримання ранньої продукції (Лагуна F1, Бюро) норма висіву становит 2-3 млн. насінин / га (50 насіння на 1м погонний), для моркви, яка буде йти на зберігання і реалізацію у свіжому вигляді (Колтан F1, Сіркана F1, Кампо , Ред Кор), норма висіву становит 1,7-2,0 млн. насінин / га, а для моркви, яка йде на переробку (Колтан F1, Сіркана F1, Ред Кор) - 0,8-1,3 млн. насіння / га. Для отримання ранньої продукції, а також продукції призначеної для переробки сіють при першій же можливості виходу в поле (березень), для продукції, яка йде на зберігання - на кілька тижнів пізніше. Морква вирощується прямим висівом у полі - на гребенях або без них. При посіві без гребенів використовується рядовий посів. В залежності від розміщення коліс трактора і робочих органів машин, що використовуються для догляду за посівами, відстань між рядами може бути 30-45 см і в ряду через 2,5-3 см (в залежності від призначення продукції). Найкращому методом є вирощування на гребенях, і посів у два ряди на одному гребені (ширина міжрядь при цьому способі 65-75 см, між рядами в рядку 6 см). Глибина посіву - 1-2 см. Для посіву краще всього використовувати сівалку точного висіву, щоб рівномірно розмістити насіння на гребенях, це є одним з основних умов одержання однакових по величині коренеплодів. Хороший результат отримують при використанні сівалок з висівними апаратами, ремінного або ложечкового типу.

Догляд за посівами

За вегетацію проводять 5-6 розпушування міжрядь. Першу міжрядний обробіток проводять на глибину 4-6 см при появі масових сходів. При наступних обробках глибину поступово збільшують, доводячи її до 12-14 см. На початку робіт культиватор комплектують лапами-бритвами, потім - зі стрілчастими лапами, а пізніше в основному обробляють долотоподібні робочими органами.

Захист від бур'янів

Використовувати засоби захисту від бур'янів потрібно тоді, коли це передбачено програмою із захисту посівів моркви в залежності від строків збирання врожаю. При вирощуванні моркви на пучкову продукцію всі захисні заходи проводяться до сходів. Всі обробки проводяться при температурі 10-25 ° С краще ввечері в безвітряну погоду.

Захист від хвороб та шкідників

Плантації, сильно уражені хворобами, не піддаються механічного прибирання, а коренеплоди погано зберігаються. Для цього слід утримувати поля чистими від захворювань до збирання. Самими грізними хворобами на моркви є борошниста роса і альтернаріоз, ризоктонія, гниль коренеплодів. Хімічний захист слід почати з моменту появи перших ознак захворювання.

Найбільш небезпечними шкідниками моркви є морквяна муха і міль. Плантації слід захищати від початку висіву - купити протруйники та обробити насіння, а наступну обробку почавши з кінця травня, коли настає перший наліт мушок на плантацію. Для цього використовуються препарати, зареєстровані для боротьби з цим шкідником. Обробки повторюють кожні 14 днів, а в момент інтенсивного літа мушок - через кілька днів.

Для боротьби з хворобами, бур'янами та шкідниками використовуйте препарати, зареєстровані в вашому регіоні. Щоб отримати більш детальну консультацію по препаратах звертайтеся до фахівців із засобів захисту рослин.

Добрива

При вирощуванні моркви слід звернути увагу на мінеральне добриво, яке має грунтуватися на аналізі грунту та його тип. При оптимальному вмісті поживних елементів у грунті стандартна норма становитиме: N 80-120 кг / га, P2О5 50-80 кг / га, K2О 150-200 кг / га. Співвідношення N: K як 1:1,5

Фосфорні добрива слід вносити восени. Калійні добрива: на важких грунтах половина норми восени і друга половина перед посівом, на легких грунтах ціла норма вноситься перед посівом. При використанні калійних добрив перед посівом слід звернути увагу на його форму (особливо це стосується сірчанокислого калію) з розсудом на ризик підвищення вмісту солей в грунті на початку вегетації. Азотні добрива слід вносити перед посівом. При прояві нестачі азоту допускається поверхневе використання добрив через 4-6 тижнів після сходів.

Найбільш вимоглива моркву до вологи в період від сходів до початку утворення коренеплодів. У цей проміжок часу вологість 0,5 м шару не повинна опускатися нижче 80% НВ. Надалі, в період від утворення коренеплодів до кінця вегетації - не нижче 70%. Поливна норма в перший період становит 300-350 м3 на га. Межполівной період - 8-10 днів. У другій період - 14-20 днів. Всього за вегетацію поливають 5-6 разів.

Прибирання і зберігання

Збирання моркви починають, коли коренеплоди досягли потрібних розмірів і змінився колір листя. Тривале утримання коренеплодів в поле призводить до зниження їх здатності зберігається. При збиранні моркви, як механічної, так і ручної, слід звернути увагу на те, щоб коренеплоди не пересихали. Пересихання призводить до зменшення терміну зберігання та якості коренеплоду. Коренеплоди, які підуть на зберігання, прибирають за допомогою комбайна або вручну. Морква, яка йде на переробку, збирають за допомогою комбайна.

Для зберігання використовуємо сорти які призначені для цього. Коренеплоди повинні бути не пересохлі, вільні від хвороб і шкідників. Найпопулярнішим способом зберігання є укладання в кагати, тільки слід пам'ятати, щоб температура в кагатах була не вище 0-1 ° С. Глибина траншеї не повинна бути більше 50-60 см, ширина 40-50 см. Коли температура моркви в кагату опуститься до 0-1 ° С, вкриваємо зверху шаром землі, яку вийняли з траншеї (2-5 см). При зниженні температури вкриваємо шаром соломи (10-15 см) і шаром землі в 20 см. Коли температура опускається нижче 0 ° С (в дуже холодні роки) потрібно накрити повітронепроникним матеріалом. Необхідний постійний контроль за температурою в кагату! У той же час краще всього зберігати моркву в сховищах або холодильниках (в ящиках), при температурі 0-1 ° С і відносній вологості 95%.